واحدهای جدید سهم صنعت از اشتغال را کاهش دادند؟!

واحدهای جدید سهم صنعت از اشتغال را کاهش دادند؟!


تاریخ خبر : ۱۸-۰۵-۹۴    امتیاز: 0 از 5  ( مجموع آرا : 0)

به گزارش خبرنگار ایسنا، در دو سال گذشته بخش صنعت به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های اشتغال‌زایی در کشور دیده شد و بارها مسئولان این حوزه بر ظرفیت ایجاد اشتغال مناسب در بخش‌های مختلف تاکید کردند و در همین روزهای اخیر بود که وزیر صنعت، معدن و تجارت از راه‌اندازی ۸۰۰۰ طرح صنعتی در دو سال اخیر خبر داد و اعلام کرد که در دولت یازدهم دوباره شاهد بازگشت سرمایه‌ها به بخش صنعت و معدن بوده‌ایم.


همچنین ادعاهای دیگری از سوی سایر مسئولان مبنی بر راه‌اندازی مجدد برخی واحدهای صنعتی تعطیل شده در سال‌های گذشته مطرح شده بود.
راه‌اندازی طرح‌های جدید و به راه انداختن دوباره چرخ واحدهای تعطیل این نوید را می‌داد که اشتغال جدیدی در این بخش‌ها ایجاد شده و سهم بخش صنعت از اشتغال افزایش یافته است اما بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران، سهم اشتغال این بخش در سال ۱۳۹۳ نسبت به سال پیش از آن کاهش نیز یافته است.
بر اساس این گزارش، طی ۱۲ ماهه سال گذشته در مقایسه با سال ۱۳۹۲ از تعداد شاغلان در بخش‌ صنعت کاسته شده و سهم این بخش از اشتغال کشور با‌ ۰٫۵ درصد کاهش به ۳۳٫۸ درصد رسیده‌ است.
آمار نشان می‌دهد که در پایان سال گذشته جمعیت شاغل در بخش صنعت به حدود هفت میلیون و ۱۹۱ هزار نفر رسیده است و در عین حال در بخش خدمات که می‌توان گفت نیمی از سهم اشتغال در کشور را بر عهده دارد، طی سال قبل رشد ۰٫۹ درصدی به وجود آمده‌ و به این ترتیب سهم این بخش در نرخ فعالیت اقتصادی کشور به ۴۸٫۳ درصد رسیده است.
مقایسه آمار شاغلان در این بخش در دو دوره اخیر نشان می‌دهد که در سه ماهه نخست سال جاری ۱۴ هزار و ۱۸۰ شغل جدید در این بخش ایجاد شده اما به هر حال سهم صنعت از اشتغال پایین آمده است.
پایین آمدن این سهم ادامه روند رکود صنایع را نشان‌ می‌دهد و حاکی از آن است که هنوز این بخش به طور کامل از رکود خارج نشده است.پرتال کارآفرینی موسسه آموزش عالی اقبال لاهوری